ALÇIPAN NEDİR ?

Alçıpan, ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır.
Alçıpan, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir.
Alçıpan ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.

 

Artıbeş İnşaat Ofisi

Neden Alçıpan?

· Alçıpan’ ın ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez.
· Alçıpan yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçıpan duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır
· Alçıpan esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz.
· Alçıpan hafiftir, 1m boyaya hazır Alçıpan bölme duvar tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir.
· Alçıpan mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar, Alçıpan ile eviniz nefes alır. Alçıpan içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler.
· Alçıpan Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir duvar elde edersiniz.
· Alçıpan ile oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.
· Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.

 

 

 

 

 

 

ALÇIPAN ÇEŞİTLERİ

1- Flex Alçıpan®

Klasik yapı malzemelerine oranla daha fazla ses yalıtımı ve yangına dayanıklılık sağlayan düzgün yüzeyli hafif plakalardır. Avantajları Kolay ve hızlı montaj, ses ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık, tesisat yerleştirilmesi, onarımda kolaylık, eksiz ve düzgün yüzeyler, yer kazanımı ve hafiflik, kuru ve temiz uygulama, ekonomik çözüm.

Fiziksel Özellikleri :

Ağırlık :9 – 9.5 kg/m

Kalınlık :12.5 mm

Isı Yalıtımı :0,20 W/mK

Yangına Dayanım :28 dk

2- Suya Dayanıklı Alçıpan®

Flex Alçıpan’ın özelliklerine ek olarak özel katkı maddeleriyle su iticilik özelliği kazandırılmış, her türlü ıslak hacim ve nemli ortamlarda kullanılabilen bir Alçıpan çeşididir. Avantajları Neme dayanıklılık, kolay ve hızlı montaj, ses ve ısı yalıtımı, yangına dayanıklılık, tesisat yerleştirilmesi, onarımda kolaylık, eksiz ve düzgün yüzeyler, yer kazanımı ve hafiflik, kuru ve temiz uygulama, ekonomik çözüm.

Fiziksel Özellikleri:

Ağırlık :12.5 kg/m

Kalınlık :12.5 mm

Isı Yalıtımı :0,20 W/mK

Yangına Dayanım :27 dk

3- Yangına Dayanıklı Alçıpan®

Flex Alçıpan’ın özelliklerine ek olarak cam elyafı katkısı ile yangına dayanım süresi uzatılmış bir Alçıpan çeşididir. Avantajları Yangına dayanıklılık, kolay ve hızlı montaj, ses ve ısı yalıtımı, tesisat yerleştirilmesi, onarımda kolaylık, eksiz ve düzgün yüzeyler, yer kazanımı ve hafiflik, kuru ve temiz uygulama, ekonomik çözüm.

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık : 12.5 kg/m

Kalınlık : 12.5 mm

Isı Yalıtımı : 0,24 W/mK

Yangına Dayanım : F30

4- Su + Yangına Dayanıklı Alçıpan®

Flex Alçıpan’ın özelliklerine ek olarak özel katkı maddeleriyle su iticilik özelliği kazandırılmış ve cam elyafı katkısı ile yangına dayanım süresi uzatılmış bir Alçıpan çeşididir. Avantajları Neme dayanıklılık, yangına dayanıklılık, kolay ve hızlı montaj, ses ve ısı yalıtımı, tesisat yerleştirilmesi, onarımda kolaylık, eksiz ve düzgün yüzeyler, yer kazanımı ve hafiflik, kuru ve temiz uygulama, ekonomik çözüm.

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık : 12.5 kg/m

Kalınlık : 12.5 mm

Isı Yalıtımı : 0,20 W/mK

Yangına Dayanım : 27 dk

Bunun gibi en bilindikler dışında farklı markaların farklı dayanımlarda çıkardığı alçıpan çeşitleride mevcuttur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir