ALÜMİNYUM  ASMA TAVAN NEDİR? 

ASMA TAVAN ÇEŞİTLERİ VE UYGULAMA ALANLARI

 

Projelerinize bize özel fiyatlarımızla ve uzman ekip kadromuzla fiyat teklifimizi verelim. Hertürlü sorunuz ve fiyat teklifimiz için bize ulaşın.

 

Asma tavan¸dekoratif bir görünüm, ses ve ısı yalıtımı sağlamak amacı ile yapılan, taşıyıcı sistem ve taş yünü, metal gibi kaplamalardan oluşan bir yapı elemanıdır.

Yapılarda tavandaki kötü veya hoş durmayan görüntüyü önlemek amacıyla asma tavan uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur.

Örneğin düşük döşeme, tesisat boruları vb. gibi durumlardan ortaya çıkan görüntü bozukluklarında Asma tavan yapımına ihtiyaç duyulur.  

Dünyada ve Türkiye’ de bir çok yapıda Asma tavan  uygulaması yapılmaktadır.

Özellikle bürolar, mağazalar, hastaneler, kamu hizmet binaları vb. halka açık olan yerlerde estetik açısından yapılmaktadır.

Hijyen Günümüzde gıda ve sağlık sektörlerinin uymak zorunda oldukları şartnamelerde asma tavandan çok iyi derecede sağlık ve güvenlik özellikleri talep edilmektedir.

Diğer taratan elektronik, fiberotik, ilaç ve bilgisayar sistemlerinde özel Class 100 temiz oda şartları ve çevreci uygulamalar aranmaktadır.

Darbeye Dayanıklılık Asma tavan bazen koridorlar gibi, teçhizata ulaşmak için plakların sık sık sokulduğu alanlarda çok fazla kötü kullanılmakta ve darbeye maruz kalmaktadır.

Bu nedenle darbe dayanımına ve ürünlerin uzun ömürlü olmasına ayrı bir önem verilmektedir.

Neme Dayanıklılık Asma tavanların hızlı yapılan binalar, aralıkla ısıtılıp soğutulan binalar, insan yoğunluğunun çok olduğu binalar, binaların dışa açık yerleri gibi alanlarda daha çok rutubete dayanmaları gerekmektedir. Asma Tavan Arasına Ulaşım Nedenler estetikten güvenliğe değişebilir.

Asma tavanlar servis borularına ve elektrik tesisatına ulaşılmasını sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Böylece telefon, havalandırma, klima, ısıtma, yangın algılayıcı ve sprinkler gibi

servis elemanlarına ulaşmış olur. Tasarım Asma tavanlar ayrıca eski tavanlardaki çatlak leke ve hasarları da kaplar.

Asma tavanların montajı, sökülmesi ve temizlenmesi kolay, hızlı ve ekonomiktir.

Asma tavanlar en iyi aydınlatma seçeneklerini sunar.

da aydınlatmanın en iyi yapılmasında ve enerji tasarrufunda kritik rol oynamaktadır. Asma tavanlar sesi yutar ve gürültüyü azaltır.

Akustik Gürültünün azaltılması çalışma verimliliğini ve konforu arttırır.

Yüksek ses yutma özelliğine sahip malzemelerden üretilen asma tavanlar gürültüyü azaltır ve belirlenmiş kriterlere uygun olacak şekilde odadan odaya ses yalıtımını arttırır.

Ses Yalıtımı Ses iyi kontrol edilmediği zaman rahatsız edici olabilir. (Yan odadan veya dışardan gelen ses ve bunlarla birlikte yankılanma gibi)

Bu rahatsız edici durumlardan kurtulmak için mimaride doğru akustik tasarımlar çok önem kazanmaktadır.

Akustik iki önemli konuyu içermektedir. Ses yutma kat sayısı (0.0’ dan 1.0’ a kadar) olarak ölçülen malzemelerin ses yutma performansı, desibel (Dncw) olarak ölçülen odadan odaya ses yalıtımı.

Bir tavanın estetik görünümünü arttırmak için tasarımcı çok çeşitli kenar bitiş seçeneklerinden birini seçebilir, duvar ve tavan birleşiminde etkileyici ve dekoratif tasarımlar yapılabilir. Birbirine uyumlu plaklar kullanılarak havalandırma, aydınlatma ve diğer servis elemanları ile bütünlük sağlayan alternatif görünümler elde edilebilir.

Asma tavan plakası her profiline uydurulabilir veya özel tasarımlar yapılabilir.

Alternatif olarak kenar profilleri asma tavan seviyesinin üzerinde veya altında olabilir.

ASMA TAVAN ÇEŞİTLERİ 

KAROLAM  ALÜMİNYUM  ASMA TAVAN

 

Karolam asma tavanlar ön kısmı vinil, arka kısımları alüminyum folyo ile kaplanması sayesinde kolay montajlı, temizlenebilir ve neme dayanıklıdır.

Bu asma tavan sistemleri, karolamlardan, karolardan, taşyünü asma tavanlardan ve akustik alçıpanlardan oluşmaktadır.

Karolama asma tavan sisteminde ses sistemi ve ışıklandırma gibi yapılacak tesisatlar olursa eğer taşıyıcı sistem ve askı çubuklarına takılmamasına dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

 

 

PANEL  85  ALÜMİNYUM ASMA TAVAN  UYGULAMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akustik Asma Tavan

 

 

 

 

 

 

 

 

Metal olan tavanların iskeleti üzerine monte edilen 12,5 mm ebatlarında olmakta ve alçı ile döşenerek tavana sağlamlık katmaktadır. Montajı kolay ve kısa sürede yapılabilir. Akustik asma tavan oldukça şık ve estetik görünüme sahiptir. Akustik yapısı ile ses yankılanmasını engeller. Yangına ve suya dayanıklı uzun ömürlü yapılardır.

Taşyünü Asma Tavan

 

Bazal taşlarının ezilip toz haline getirilerek geri dönüşüme sahip atık maddelerin ve çeşitli kimyasal materyallerin birleşiminden oluşur.          Özellikleri; Beyaz renk olmasına rağmen isteğe göre istenilen renklerde mevcuttur. Boyanabilir özelliktedir. Yangın gibi durumlarda içerisinde ataşe dayanıklı madde bulunmaktadır. Hijyenik ve insan sağlığına uygundur.

 

 

 

 

 

 

 

Alüminyum Asma Tavan

 

Alüminyum asma tavan taşıyıcı profillerle hazırlanan karolaşa oluşturulmuş metal plakalardan oluşan asma tavan sistemidir. Çok geniş kullanım seçeneği sunar fakat buna rağmen montajı kolaydır. Kullanışlı ve dayanıklı sistemlerdir. Spor salonları, hastaneler, banka, mağazalar, büro ve işyerleri alüminyum asma tavan sisteminin kullanıldığı bazı alanlardır.

 

 

 

Petek Asma Tavan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petek tavan sistemi petek görüntüsü ile iç içe geçirilmiş alüminyum profillerden oluşmaktadır.

Gözenekli yapısı sayesinde ışıklandırma kullanarak değişik tasarımlar oluşturulabilir.

Mazgal biçimli tasarımı sayesinde yapı içerisindeki duman ve kirli havayı kolayca dışarı atılmasını sağlar. Havalimanları, restaurant ve alışveriş merkezleri gibi alanlara uygulanmaktadır.

Lamel Asma Tavan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lamel asma tavan sistemleri taşıyıcılar, derz profilleri, lameller ve u profilden oluşur. Taşıyıcılar galvanizden üretilirken sistem elemanları alüminyumdan üretilir. Çift yay askı, tel ve dübeller yardımı ile tavana monte edilir. Lamel asma tavanlara büro ve iş yerlerinde, alışveriş mağazalarında, spor salonlarında vb yerlerde rastlamak mümkündür. Lamel tavan sistemleri renk seçenekleri ile akustik ve dekoratif amaçlı, paslanma yapmadığı için de ıslak hacimlerde tercih edilen asma tavan çeşididir.