Hertürlü doğaltaş,seramik,karo fayans uygulamalarını uzman ekibimizle hizmetinize sunmaya hazırız.

Fayans Nasıl Döşenir ?

1 ) Zemin Tabakasının Hazırlanması :

Zemin tabakanın kuruluğunu, çatlaklığını ve engebesini iyice gözden geçiriniz.

Zemin tabakanın kuru olup olmadığının tespiti için, yaklaşık 50×50 cm ebatlarında bir adet plastik folyoya ve yapışkan bir banda ihtiyaç duyacaksınız.

Öncelikle yerin bir kısmını bir adet duvar fırçası ya da elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyiniz ve hava geçirmeyecek şekilde

plastik folyo ve yapışkan bant ile yapıştırınız. 2

4 saat bekledikten sonra plastik folyo altında buğulu bir nemlilik oluşmuşsa  yada çevresindeki yere göre zemin tabaka oldukça koyu kalmışsa,oldukça önemli bir taban nemi söz konusu demektir.

Böyle bir durumda nem ölçümünü yaptırmak için uzman bir şahsa danışınız.

Alan zeminden ısıtma üzerinden düzenlenmiş ise, bu gibi yerlerde fayans yapıştırıcısı

kullanmanız en isabetli karar olacaktır.

Döşemeye başlamadan önce döşeme alt kaloriferi en az 12 saat öncesinde kapatılmış olması gerekir.

Zemin tabakadaki olası çatlaklar yapay reçine ile kapatılacak olup,engebeler ise conta macunu yardımıyla düzeltilebilir.

Sürme işlemi için düz bir mala ya da macun ıspatulası kullanınız.

Üretici verilerini dikkate alınız.

Döşemeye başlamadan önce derin fon veya iltisak köprüsü ile yüzeye astar boya çekiniz ve

hepsini bir adet boya merdanesi ya da döşemeci fırçası yardımıyla eşit şekilde sürünüz.

Bu işlemin arkasından başlangıç hattını tespit etmeniz gerekir.

Dış kenarın merkezi üzerinden alanın odak noktası bulunur.

Tebeşirli iple çizilen çizgiler ile alanın odak noktası işaretlenir.

Bu ipler kılavuz işlevi yapmaktadır.

Artık merkezden döşemeye başlanır. Fayans yapıştırıcısını bir adet dişli mala yardımıyla sürünüz.

Yapıştırıcı açık kaldığı sürece çalışacağınız kadar kullanınız.

Fayans yapıştırıcısının oyukları dolduracak kıvamda olması gerekir.

2 ) Fayans Yapıştırma :

  Başlangıç çizginize ilk fayansı koyunuz.

Başlarken muhakkak tüm bir fayans kullanınız.

Fayansları yan yana dizmek yerine,

ilk olarak fayansı biraz ön kısma koyunuz ve arkasından tutkal yatağına doğru çekerek yerleşmesi gereken yere yerleştiriniz.

Şayet fayans tutkalı birleşme yerlerinden taşarsa,derhal temiz bir bez yardımıyla birleşme yerlerinden temizleyiniz.

Eğer kenar ve köşelerde tıkanırsanız,

köşeyi itinalı bir şekilde çizin ve bir adet fayans keskisi ya da ayırma bıçkısı yardımıyla fayansı istenilen kalıba sokunuz.

Fayanslara şekil vermekiçin en iyi alet elektrikle çalışan fayans keskisidir.

3 ) Derzlerin Doldurulması :

 Derzleri doldurmak için öncellikle fayans çaprazlarını çıkartınız ve zemini süpürerek temizleyiniz.

Akabinde açık kaldığı sürece çalışabileceğiniz kadar derz dolgusu hazırlayınız.

Şimdi bir adet derz kauçuğu ile derz dolgusunu derze işleyin. B

irkaç dakika sonrasında derz materyali tekrar çıkartılmalıdır.

Temizlemeye başlamak için bir adet kovayı temiz su ile doldurun ve

taşan derz dolgusunu dairesel hareketler yaparak gidermek amacıyla derz malzemesi çektikten sonra temizliğe başlayınız.

Bu işlemi, daire parçaları yok oluncaya kadar tekrarlayınız.

Daire parçaları aynı zamanda uygun bir temizlik maddesi yardımıyla daha sonra da fayanslardan arıtılabilir.

E çizgisi ve duvar arasındaki alana derz malzemesi konur, aksi takdirde akustik köprünün oluşumu kaçınılmazdır.

4 )Kenar Bağlantıları :

Fayansların kenar bağlantıları en iyi silikon ile kapatılabilir.


      

      

 

 

 

DERZ  DOLGUSU 

NEDİR ..?

NASIL YAPILIR..?

 

Derz  dolgusu
kalebodur,fayans,karo,seramik,mermer,granit,traverten benzeri uygulamalar için kullanılan

dolgu malzemesidir

Az önce saydığımız ürünler uygulandıktan sonra aralarında esneklik payı bulunur.

Örneğin fayans döşenirken her bir fayans arasında en az 2-3 mm boşluk bırakılır.Bu boşluk fayansta,

ilerki yıllarda oluşacak genleşme sonucunda etrafına zarar vermemesi için kullanılır.

Haliyle arası boş kalan kısımların doldurulması gerekir.

Derz dolgusu yapılmadan evvel mutlaka yapılması gereken işler vardır.

 • Derz dolgusu uygulanacak yeri iyice süpürmeli kesinlikle aralarında toz,toprak bırakmamalıyız.Hatta mümkünse elektrik süpürgesi ile seramiklerin araları teker teker alınmalıdır.Aksi durumda derz araları çatlar ve kısa sürede kalkar.Çirkin bir görüntü oluşur.
 • Derz dolgusu uygulanacak yere ve dolgu malzemesinin kalitesine göre kıvamı ayarlanır.Kesinlikle küçük kaplarda yapılmadır.Çünkü çabuk bozulan bir yapısı vardır.Yapılan derz dolgusu en fazla 3-4 saat kullanılmalıdır.
 • Karışım, mala üzerine alındığında akmayacak kıvamda olmalıdır.Karışım, uygulamaya başlamadan önce 5 dakika dinlendirilir ve tekrar karıştırıldıktan sonra
  tatbik edilir.
 • Derz dolgusu seramik uygulamasının en önemli yeridir.Kötü bir uygulama bütün malzemeyi ve görüntüyü bozar.Nasıl ki insanları güzelleştiren elbisesi,süsü ve bakımı ise seramikleride güzelleştiren derz dolgusudur.
 • Derz dolgusu iyi uygulanmalıdır.İyice bastırılarak yapılmalıdır.Çünküseramik araları boş kalırsa ilerde su sızıntıları olur,nemlenme olur ve seramikler kışın donar ve yazın genleşerek patlar.Muhakkak görmüşsünüzdür.Dış mekanların bir çoğunda kalebodurların birçok yerlerinde yani sırlarında patmalar görülür.Bu patlamalar genleşmeden kaynaklanır.Yani kötü derz uygulamasından.
 • Hazırlanan derz dolgu harcı lastik spatula veya sert kauçuk tabanlı derz malası ile derz boşluklarına iyice doldurulmalıdır..Spatula ve benzeri ürün kullanırsanız seramikler çizilir.
 • Derz uygulandıktan sonra az bir süre kuruması beklenir.
 • Derz dolgu malzemesinin yüzeyden temizlenme zamanı, derz dolgu malzemesinin kurumaya ve yüzeyinin matlaşmaya başladığı andır.
 • Bu süre, ortam koşullarına bağlı olarak değişebilmekte; sıcak, kuru ve rüzgarlı ortamlarda kısalırken, düşük sıcaklıktaki ve nemli ortamlarda uzayabilmektedir.
 • Uygun süreyi bulmak için parmak ile karo üzerindeki harç kalıntısına dokunulur, harç parmağa çok hafif tozuyarak bulaşıyorsa temizlik için yeterli düzeyde kuruma olmuş demektir.
 • Yüzeydeki harç kalıntıları nemli bir sünger kullanılarak temizlenir. Süngeri nemlendirmek için temiz su kullanılmalı, kirlemiş sünger için temizlik suyu ise ayrı tutulmalıdır.
 • Temizlik için sulu sünger kullanılması halinde; ortamda bulunan fazla su, uygulanan derz dolgu malzemesinin yüzeyinde kalarak nihai üründe istenmeyen mukavemet kayıpları, tebeşirlenme (harelenme, renk dalgalanmaları), noktasal delikler veya çökmelere neden olacaktır.
 • Derz dolgu harcı kalıntıları yüzeyden erken ya da geç temizlenirse, derz dolgu yüzeylerinde renk dalgalanmaları ile şekil bozuklukları ve çizikler oluşabilir.
 • 10 saat sonra da kuru bir bezle veya fırça ile kuruyan derzli seramiklerin üzerinde hafif bir tozları sileriz.
 • Son temizlikten sonra yüzeyde hala derz dolgu harcı lekeleri varsa uygulamadan en az 10 gün sonra asidik karakterli sıvı veya toz temizlik malzemeleri ile kaplama yüzeyinde harç kalıntıları temizlenebilir.

Dikkat Edilmesi gereken diğer Noktalar:

 • Derz dolgu uygulaması yapılmış yüzeyler en az 24 saat boyunca direk güneş ışığından, dondan ve yağmurdan korunmalıdır.
 • Çok sıcak, kuru veya rüzgarlı havalarda derz uygulamasından bir kaç saat sonra yüzeyin ıslatılması önerilir. Bu işlem ile derz malzemesinin nihai mukavemeti artacaktır.

 

 

Yanlış yapılmış süzgeç yeri bırakma uygulaması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tesisat işlerinin düzgün takibi yapılmadığında şantiyede karşılaştığımız sorunlardan birtanesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fayans Tamiri Nasıl Yapılır ?

Hem  yer döşemesi  hem de duvar döşemesinde kullanılan malzemeler olan seramik fayanslar genellikle banyo ve tuvalet gibi mekanlarda duvarlarda tercih edilir. Estetik görüntüleri ve kolay temizlikleri ile fark yaratan bu malzemeler zaman içinde deformasyona uğrayabilir ve bozulma gösterebilirler. Bu tür durumlarda yapılacak olan işlem fayansı tek parça halinde çıkartarak yerine yenisini yerleştirmektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için elimizde bulunması gereken malzemeler genel olarak ihtiyaç duyduğumuz kadar seramik fayans, yapıştırıcı, keski, spatula, çekiç ve derz macunu olacaktır.

 

Çeşitli hava ve nem etkileri doğrultusunda içten içe bozulma yapan ya da direkt olarak bir darbe ile zarar görerek kırılan bir döşemeyi değiştirme işlemi yaparken önce eski döşemenin sorunsuz bir şekilde yerinden sökülmesi hedeflenir. Fayans çekiç darbeleri ile kırılır. Sökme işlemi küçük parçalar halinde yapılmalıdır. Aksi halde diğer parçalar da zarar görebilir. Fayansın köşeleri düz uçlu bir tornavida yardımıyla kırılır. Tümüyle kırılan fayansın arkasında kalan harç kalıntıları da keski ve çekiç yardımıyla temizlenir. Yeni döşemenin tam olarak aynı hizada oturması için iç kısmın iyice temizlenmesi gerekir. Bu işlem sonrasında yeni fayansın boşluğa yerleştirilerek kontrolü yapılır. Eğer fiziksel özellikler uyuyor ise yapıştırma işlemine başlanır. Bu işlem için de döşeme yapıştırıcı harç kullanılır. Küçük bir kap içinde yapıştırıcı su ile karıştırılır ve sürülecek hale getirilir. Krema kıvamındaki yapıştırıcı döşemeye sürülür ve döşeme yapıştırılır. Yapıştırılan fayansın diğer fayanslarla arasındaki boşlukların doldurulması için macun sürülür. Derz macunu spatula ile boşluklara sürülür. Daha sonra ıslak bir sünger yardımıyla dışarı taşan macunlar temizlenir ve uygulama yapılan bölgenin kuruması için 8-9 saat beklenir.

Bütün bu işlemler ile uğraşmak meşakkatli bir iştir. İşinde ehil ustalar tarafından yardım almak işinizi hem kolaylaştırır, hem de sizin zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.

Esenlerde bulunan öğrenci yurdu şantiyemizde 15000 m2 ıslak hacim seramik imalatı tamamladık onlarla ilgili tamir işleriyle alakası birkaç görseli sizinle paylaşmak istedik.

Yanlış bir şekilde derz uygulaması yapılmıştı süzgecin üstü derz dolguyla kaplanıp su girişini engelliyordu bu hata düzeltildi.