MANTOLAMA NEDİR?

 

 

 

Mantolama en basit tabirle bir yapının dış cepheden ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak komple kaplanması işlemidir.
Özellikle günümüzde yapılarda mantolama yaptırmak dahada önemli bir hale gelmiştir. Bunun ana nedenlerinden birisi ise yükselen ısınma giderleridir.

Bir yapıda (villa, bina vs..) ısı yalıtımını en etkin şekilde sağlamak için 4 şartı yerine getirmemiz lazım. Yapılarda ısı kaçaklarının %25’inin yalıtılmamış çatılardan, %35’inin duvarlardan, %25’inin kapı ve pencerelerden kalan %15’inin ise temelden oluşma eğiliminde olduğu bilinmektedir. O zaman yapmamız gereken ilk olarak en çok ısı kaçağı değerine sahip olan dış cepheden başlamak olacaktır.

 

 

 

1- Dış cephe ısı kaçaklarını önleme
2- Çatı ısı kaçaklarını önleme
3- Pencere ve kapı ısı kaçaklarını önleme
4- Zemin ve temel ısı kaçakları

Mantolama yaptırmaya karar verdikten sonra en çok yapılan yanlışlardan biride dış cephe mantolama uygulamamızda hangi tür malzeme ve ne kadar kalınlıkta malzeme kullanacağımıza karar verememektir! Çünkü yanlış malzeme ve kalınlık seçimi mantolama işlemi sonrası gerekli performansı alamamamıza neden olabilir. Malzeme ve kalınlık seçiminde 5 ana etken vardır ve bunlara göre malzemeyi mutlaka profesyonel birinin seçmesi gerekir.

Mantolama malzemesi seçimi için kullandığımız temel faktörler şöyledir;

1-Binanızın türü (apartman, villa, okul, hastane, otel vs)
2-Binanızın bulunduğu bölge (doğuanadolu, ege, iç anadolu vs)
3-Binanızın konumu ve şekli (kuzeye bakan cephelerin çokluğu, caddeye yakınlığı, yıllık ortalama hava sıcaklığı oranları vs)
4-Bütçe (Mantolama malzemeleri fiyatları çok farklılıklar gösterebilir)
5-Garanti ve iso belgeleri
Daha detaylı bilgi için konuyla alakalı “Mantolama malzemeleri karşılaştırma” yazımıza göz atabilirsiniz.
Mantolama malzeme seçimini de hallettikten sonra mantolama işlemi teknik föyünde ve mantolama malzemesi üreten firmaların verdiği eğitim doğrultusunda dış cepheye uygulanır.

MANTOLAMA YASASI VE ZORUNLULUK

Tabi birde enerji verimliliği kanunu bulunmakta.Şimdilik sadece yeni yapılan binalarda ve yapılarda dış cephe mantolama mecburi hale getirilmiş olsada mevcut binalar 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda.5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre  1 Ocak 2011’tarihi itibari ile 50 m² üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmaması da yeni pek çok yaptırım ve maddi külfeti beraberinde getirerek, ısı yalıtımını zorunlu hale getirmiştir.

 

     Size özel tekliflerimiz ve önerilerimiz için BİZE ULAŞIN!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir