YALITIM NEDİR?

Bir binayı, yapıyı ya da içindekileri, dıştan gelebilecek olan ses, su, nem, sıcak ya da soğuktan korumak için yapılan işleme yalıtım ya da izolasyon denmektedir. Yalıtımın yapıldığı yere ve uygulama şekline göre çeşitlikleri vardır.

  • ISI YALITIMI

Yapı içerisindeki sıcaklığı istenilen ölçülerde tutmak, dışarıdaki sıcaklık ya da soğukluktan etkilenmesini önlemek için yapılmaktadır. Bu işlemi yaparak özellikle kış aylarında ısıtıcı tasarrufunda bulunup maddi olarak gereksiz yere ısıtıcı kullanmak zorunda kalmayacaksınızdır.  Bu konuda Isı Yalıtım Levhası Nedir? Nasıl Yapıştırılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta Bağcılar Anadolu Lisesi Projemizde Alüminyum Kompozit Cephe Kaplamasının altındaki taşyünü levha ve buhar kesici örtü yalıtım katmanları görülmektedir.

 

  • SU YALITIMI

Bina duvarlarına, bina çatısına, bina temeline ya da bina çevresine uygulanarak suyun ya da nemin vereceği zararlardan kaçınmak için yapılan işlemdir. Su yalıtımı yapılmayan binalar zaman içerisinde nem yüzünden rutubet yapmaya başlayacak ve bu da çeşitli hastalıklara sebep olacaktır aynı zamanda engellenemeyen su  betonla uzun süre temas halinde betona ve içerisindeki donatıya zarar vermesi söz konusu olacağından mevcut binamızın statik açısından etkilenmesine sebep olacaktır.

Aşağıda  ARTIBEŞ İNŞAAT tarafından yapımı yapılmış Bağcılar Anadolu Lisesi Projesinde ve Şair Nigar İlkokulu Projesinde ıslak hacimlerde ve bodrum perdelerinde yapılmış olan yalıtım fotoğrafları paylaşılmıştır.

 

Xps levhaları öncesi bitümlü çift komponentli sürme yalıtım malzemesi su yalıtımının ilk katı için uygulanmış üzerine ısı yalıtımı için xps levhalar ile mantolama yapılmıştır.

Bağcılar Anadolu Lisesi Projemizde ıslak hacimlerde zemin seramiği uygulamasından önce yapılan çift komponentli yalıtım malzemesi ile sürme yalıtım uygulaması.

 

  • SES YALITIMI

Çoğunlukla aşırı sesin insana verdiği zararı ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir. Sadece binalara değil; çok gürültüye sebep olan büyük makinelere de uygulanabilir. İşlemin yapılmadığı aşırı gürültünün olduğu ortamlarda zamanla işitme kaybı baş gösterebilir. Genellikle uygulama alanları jeneratör odalarında duvarlara , beden eğitimi salonlarında zemine ayrıca bacaların içlerine olduğu gibi çeşitli malzemeler ve çeşitli alanlarda yapılan yalıtım çeşididir. Bunlardan birkaçına aşağıdaki fotoğraflarda görebilir ve uygulamalarız hakkında bilgi almak için tecrübeli kadromuza ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Lütfen Tıklayınız!.

Beden Eğitimi Salonu Zeminde darbe sesi yalıtımı uygulaması için akustik şilte yalıtımı yapılması.
Kauçuk mantar ile havalnadırma bacalarında ses yalıtımı uygulaması

 

Daha birçok yalıtım malzemeleri ve yalıtım işlerinizde çözüm ortağı arıyorsanız ARTIBEŞ İNŞAAT’a ulaşın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir